Akce a výlety

Chobotnice

Výprava za příšerou

Rok 1866 se proslavil podivnou událostí, nevysvětleným a nevysvětlitelným jevem, na který patrně dosud nikdo nezapomněl. Pověsti, jež se rozlétly mezi lidem z přístavů a vzrušily i veřejnost daleko ve vnitrozemí, zneklidnily nejvíc námořníky. O záhadný jev se zajímali hlavně obchodníci, loďaři, lodní kapitáni, evropští i američtí rejdaři, důstojníci válečného loďstva všech zemí a po nich i vlády různých států na obou pevninách.V poslední době se totiž několik lodí setkalo na moři s „obrovskou věcí“, s dlouhým vřetenovitým tělesem, které někdy světélkovalo a bylo mnohem větší a rychlejší než velryba.Zprávy o tomto jevu, zanesené do různých lodních deníků, shodovaly se dost přesně v popisu tvaru onoho předmětu, jeho nevypočitatelné rychlosti, překvapivých pohybů a zdánlivě úplně zvláštní životnosti. Jestliže to byl nějaký kytovec (Kytovci jsou mořští savci; patří mezi ně velryby, vorvaň, delfín atd.),pak svou velikostí předčil všechny, které věda až dosud popsala. Ani Cuvier, ani Lacepede, ani Duméril, ani Quatrefages by byli nepřipustili existenci takového netvora – ledaže by ho spatřili vlastníma vědeckýma očima.Když se vzal průměr z mnoha různých pozorování, když se vyloučily nejisté dohady, které přisuzovaly předmětu délku šedesáti metrů, když se zavrhlo přehnané tvrzení o dvoukilometrové šířce a šestikilometrové délce, bylo možno souhlasit s tvrzením, že rozměry oné úžasné bytosti přesahují vše, co ichtyologové (Ichtyolog se zabývá studiem ryb.)až dosud připouštěli – jestliže ovšem ta bytost vůbec existovala!Ale ona existovala. Tento samotný fakt nemohl nikdo popřít, a tak není divu, že při sklonu lidského myšlení ke všemu fantastickému vzbudil ten nadpřirozený jev v celém světě nesmírný rozruch.

Přijměte tímto naše pozvání na výpravu za touto podivuhodnou příšerou na špičkové fregatě Elephant Lincoln. Břehy Řevnic opustíme v sobotu 25.1. v devět hodin a pět minut. Přijďte prosím na řevnické nádraží již v 8:50 abychom stihli naložit potraviny, lodní sklady naplnit uhlím a zakoupit jízdenky.

Mezi nezbytným vybavením na tuto dobrodružnou cestu nesmí chybět šátek, deset korun na jízdenku, pití a suroviny na společné jídlo (Salát z mořských sumýšů s plátky vařených jater z kapustňáka s konzervovanými zelenými řasami politý omáčkou z červeného mechu, posypaný nastrouhanými sušenými bílými sasankami).

Se srdečným pozdravem J. B. Hobson tajemník ministerstva námořnictví